Linux Subsystem dla Windows 10 to moja ulubiona funkcja systemu Windows 10. Pozwala ona uruchomić system operacyjny linux wewnątrz Windowsa bez zabaw z maszynami wirtualnymi. Pytanie tylko czy można z takiego „wbudowane” linuxa korzystać na poważnie np. pracy z NodeJS?
Więc sprawdźmy dla przykładu z Angular’em, odpalamy konsolę (w tym przypadku ubuntu) i instalujemy NodeJS 9:
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | sudo -E bash - sudo apt-get install -y nodejs
Następnie instalujemy Angular CLI:
sudo npm install -g @angular/cli
Jak do tej poryw wszystko działa bez najmniejszych problemów 🙂 Tworzymy więc nowy projekt i uruchamiamy dev serwer:
ng new angular-test cd angular-test ng serve
Po przejściu pod adres http://localhost:4200/ mamy podgląd działającej aplikacji.
Uruchamianie aplikacji graficznych Ubuntu również jest możliwe, trzeba tylko zainstalować w systemie Windows klienta X’ów. Poradnik: https://virtualizationreview.com/articles/2017/02/08/graphical-programs-on-windows-subsystem-on-linux.aspx.
Kiedy testowałem tą funkcjonalność rok temu (była jeszcze w fazie beta) nie było tak łatwo, były min. problemy z symlinkami na partycji NTFS z której korzysta Windows, teraz wszystko działa jak marzenie i można spokojnie pracować z NodeJS.
Jak dla mnie Subsystem Linux dla Windows 10 to przełom, pozwoli on korzystać z wielu świetnych narzędzi linuxa jak grep, objdump, hexdump, ssh i masy świetnych aplikacji na Windowsie 10 praktycznie od ręki bez żadnej zbędnej zabawy z maszynami wirtualnymi.
Do poczytania: