Własny serwer VPN na OpenVPN

Połączenie VPN szczególnie w laptopie czy telefonie podczas korzystania z niezaufanych sieci WiFi to w dzisiejszych czasach must-have. Serwer taki można  kupić już za kilkanaście złotych ale po co skoro można kupić serwer VPN i postawić swój własny 🙂

A gdzie kupić? Ja korzystam z serwerów hekko.pl. Dlaczego? Tanie i dobre, świetny i szybki support. Jeśli jesteś zainteresowany: Hekko VPS.

Kiedy już mamy swój serwer VPS koniecznie trzeba włączyć na nim TUN/TAP. W przypadku hekko logujemy się do panelu zarządzania serwerem https://vps.hekko.pl:5656/login.php i w zakładce Ustawienia > Włącz TUN/TAP.

Kidy mamy to logujemy się przez SSH na nasz serwer i jak zwykle na początku aktualizacja serwera:

apt-get update && apt-get upgrade

I dalej instalacja OpenVPN ale nie będziemy tu ręcznie wszystkiego konfigurować 😛 Skorzystamy z gotowca (Debian, Ubuntu i CentOS):

wget https://git.io/vpn -O openvpn-install.sh && bash openvpn-install.sh

Pobieramy skrypt oraz go uruchamiamy, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji. Po zakończonym procesie w katalogu mamy gotowy plik konfiguracyjny:

/root/nazwa_klienta.ovpn

Plik ten pobieramy, będzie nam potrzebny do nawiązania połączenia z naszym serwerem. I to wszystko! Mamy swój własny VPN, wystarczy w kliencie na naszym laptopie lub telefonie utworzyć połączenie, wybrać plik konfiguracyjny *.ovpn i gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *